Home Local Sports Local middle schools announce end-of-year athletic awards

Local middle schools announce end-of-year athletic awards

Richmond County Schools’ four middle schools each recently released their end-of-year athletic awards.

Below is a list of Cordova, Ellerbe, Hamlet and Rockingham’s awards and recognitions, submitted by the schools.

Cordova Middle School

Overall Male MVP: Braxton Martinez

Overall Female MVP: Ella Popowich

Football recognitions: Braxton Martinez, Davin Sweatt, Demonte Martin, Hayden Woolard, Jayden Scott, Jayden Little, Jeremiah Covington, Jordan Hamilton, Juan Dominguez, Julian Ingram, Kenneth Bates, Laurence Williams, Robert Ammons and JaMarrion Liles.

Cross Country recognitions: Luis Carrillo, Donovan Jones, Yazmin Gomez, Jeremiah Covington, Shamakh Alshaif, Egypt Bright, Jasmine Shepard, Amia Pegram and Trinity Tobin.

Cheerleading recognitions: Masey McLaughlin, Caylee Allison, Ella Popowich, Hailey Wiggins, Jamesyn Quick, Keira Paglia, Malasia Fletcher, Malyiah Watkins, Mariah Allison, Megan Taylor, Zoie Hill and Tatum Watson.

Golf recognitions: Caylee Allison and Kaden Warren.

Volleyball recognitions: Caylee Allison, Lizzie Lunceford, MaKayla Blanton, Ashlynn Bruce, Arlee Goodman, Madison Hancock, Zoie Hill, Mylie McCormick, Ella Popowich, Taylor Newton, Tatum Watson and Jamesyn Quick.

Boys Basketball recognitions: Luis Carrillo, Jeremiah Covington, Zymere Gillespie, Yusaun Harrison, Donovan Jones, Martin Lopez, Messiah Marshall, Jayden Ratliff, Ikema Smith, Dydrel Wall and Demonte Martin.

Girls Basketball recognitions: Rah’Asia Adams, Denise Solorio Gonzalez, Egypt Bright, Latayvia Murphy, Erica Dominguez, R’Neisha Covington, Samya Patterson, My’Aziah Wilson, Jahzaria Reader, Zamyria Smith, Malyiah Watkins, Jennifer Silva and Destiny Snead.

Softball recognitions: Lizzie Lunceford, Madison Hancock, Kylee Scott, Annason Coward, Tatum Watson, Arlee Goodman, Jamesyn Quick, MaKayla Blanton, Karah Brigman, Caylee Allison and Amia Pegram.

Baseball recognitions: Shamakh Alshaif, Joshua Arnold, Kenneth Bates, Demonte Martin, Aaron Mills, Jayden Scott, Davin Sweatt, Bentley Warwick, Laurence Williams, Hayden Woolard and Branson Hoffman.

Boys Soccer recognitions: Luis Carrillo, Michael Ingram, Irving Esparza Vasquez, Zy’Quarious Johnson, Donovan Jones, Martin Lopez, Ikema Smith, Messiah Marshall, Hector Saraoz Morales, Cayden Chappell, Jeremiah Covington, Juan Dominguez, Daniel Gomez, David Velazquez, Robert Ammons, Jordan Hamilton, Jayden Little and Braxton Martinez.

Girls Soccer recognitions: Neveah Covington, Denise Solorio Gonzalez, Riley Grubbs, Daziah Ingram, Kyrah Locklear, Melissa Madrigal Mendez, Madison Melton, River Melton, Masey McLaughlin, Ella Popowich, Sheila Ramos, Yaeyanna Robinson, Michelle Rodriguez, Mareliz Sanchez, Trinity Tobin, Armoni Wall and Ny’Aziah Wilson.

Wrestling recognitions: Jayden Scott, Davin Sweatt, Kenneth Bates, Brentley Warwick, Mason Watts, Jordan Hamilton, Braxton Martinez, Mason Harris, Demonte Martin, Laurence Williams, Dash Russell and Jayden Little.

Ellerbe Middle School

Male Student Athlete of the Year: Jake Richardson

Female Student Athlete of the Year: Yulissa Avalos

Cross County recognitions: MVP – Jonathan Leak;  Most Improved – Jazlyn Garcia.

Golf recognitions: MVP – Camden Williams; Most Improved – Cole Lambeth

Volleyball recognitions: MVP – Kenley Smith; Most Improved – ZyRihanna Robinson

Football recognitions: MVP – Lukas Gilliam; Most Improved – James Pack; Coach’s Award – Colton Brown.

Baseball recognitions: MVP – Jake Richardson; Most Improved – Colton Brown.

Softball recognitions: MVP – Carley McCormick; Most Improved – Abby Robinson;  Coach’s Award – Kaylee Conner; Most Heart Award – Lilly Hill; Most Dedicated Player – Addison Raines; Most Inspirational Player – Mackenzie Hill.

Boys Basketball recognitions: MVP – Landon Legrand; Most Improved – Jack Richards and James Pack;  Coach’s Award – Ethan Hogan.

Girls Basketball recognitions: MVP – Zoey Robson;  Most Improved – Kaylee Conner.

Boys Soccer recognitions: MVP – Izzy DeJesus Jimenez, Camden Williams, Elen Fonseca, Eddie Carillo Fllipe; Most Improved: Shawn Smith, Luke Gilliam; Leadership Award – Alex Leon.

Girls Soccer recognitions: MVP – Mariana Gonzalez Aguilar and Yulissa Avalos;  Most Improved – Parker Rhyne.

Cheerleading recognitions: MVP – Temaya Lockhart;  Most Improved – Ella McIntyre; Captain – London Saunders; Best All-Around – Addison Raines; Most Versatile – Essence Barringer; Coach’s Award – Kennedy Baldwin.

Hamlet Middle School

Girls Cross Country recognitions: MVP – Janet Morales;  Most Improved – Amonie McNeil.

Boys Cross Country recognitions: MVP – Chamaure Shaw;  Most Improved – Evan Hodges.

Volleyball recognitions: MVP – Kinsie Lyerly; Coach’s Award – Kalynn McCormick.

Football recognitions: MVP – Terande Spencer; Most Improved – Zack Patton;  Coach’s Award – Jacob Rankin;  Offensive MVP – Evan Hodges;  Defensive MVP – Zamarion Robinson.

Cheerleading recognitions: MVP – Makayla Brown; Coach’s Award – Alyssa Chavis.

Golf recognitions: MVP – Kevin Tabacolde; Most Improved – Drew Gause.

Girls Basketball recognitions: Coach’s Award – Olivia Brown;  Most Improved – Kimora Ingram.

Boys Basketball recognitions: MVP – Amer Morrison;  Defensive Players of the Year – Terande Spencer and Zamarion Robinson; Coach’s Award – Chamaure Shaw.

Girls Soccer recognitions: MVP – Makayla Brown;  Most Improved – Brittney Quick.

Boys Soccer recognitions: MVP – Ryan “Dougie” Dickenson;  Most Improved – Chamaure Shaw.

Baseball recognitions: MVP – Evan Hodges; Most Improved – Hayden Wheeler; Coach’s Award – Nykeim Malachi.

Softball recognitions: MVP – Kinsie Lyerly; Coach’s Award – Makenzie Quick.

Wrestling recognitions: MVP – John Garcia;  Most Improved – Lane Cipriani.

Rockingham Middle School

Male Athlete of the Year: Jayden Hamilton

Female Athlete of the Year: J’Nasia Neal

Male Coach’s Award: Keonta Pegues

Female Coach’s Award: Laney Dawkins

Male Sportsmanship Award: DJ Gainey

Female Sportsmanship Award: Kamora Watkins

Male Scholar Athlete: Jason Gainey

Female Schola Athlete: Jentry Denson

Jimmy Pippin Award: Marcus Henderson

All Around Athletes: Tyler McKenzie, Jayden Hamilton, Keonta Pegues, DJ Gainey, Jason Gainey, Logan Staton, Bryan Hinson, Kerick Hairston, Jentry Denson, Addison Butler, Kaylan Parsons, Madisen Jackson, Laney Dawkins, J’Nasia Neal, Emma Allen, Kayleigh Thrower and Kamora Watkins.

Girls Basketball recognitions: Offensive MVP – J’Nasia Neal; Defensive MVP – Kaylan Parsons; Most Improved Player – Kaniah Little; Coach’s Award – Ella Parker,; Coach’s Award – Madisen Jackson

Volleyball recognitions: Most Improved – Kamora Watkins; Most Improved – Natalie Richardson; Coach’s Award – Kaylan Parsons

Softball recognitions: MVP – Emma Rusich; Most Improved – Carleigh Gibson; Coach’s Award- Haras Lockhart.

Golf recognitions: MVP – CJ Turner;  Most Improved – Grayson Robson.

Wrestling recogntions: Most Outstanding Player – Jason Gainey;  Most Improved – DJ Gainey.

Boys Basketball recognitions:  MVP – Jayden Hamilton; Most Improved – Chance Crowder; Defensive Player of the year – Keonta Pegues;  Coach’s Award – Tyler McKenzie.

Football recognitions:  MVP – Jayden Hamilton;  Offensive Player of the year – Jake Veach; Defensive Player of the year – Tyler McKenzie;  Coach’s Award – Jason Gainey;  Most Improved – Keonta Pegues;  Rookie of the Year – Chance Crowder.

Baseball recognitions: Defensive MVP- Caden Nolan; Offensive MVP – Jason Gainey;  Most Improved – Tyler McKenzie;  Coach’s Award – Preston Fann.

Cheerleading recognitions:  MVP – Emma Humann;  Coach’s Award:  Laney Dawkins;  Most Improved – Jada Scott.

Girls Soccer recognitions:  Offensive MVP – Laney Dawkins;  Defensive MVP – Kaylan Parsons; Coach’s Award – Erin Drumwright; Most Improved – J’Nasia Neal.

Advertisements

Boys Soccer recognitions: MVP – Jayden Hamilton and Jake Veach;  Defensive Player of the Year – Keonta Pegues;  Coach’s Award: Ashton Mabe;  Most Improved – Jason Medina.

Cross Country recognitions: MVP – Presley Dawkins and Angel Cristobal; Coach’s Award – Dayana Franco;  Most Improved – Drew Greene.

Note: This article was edited to make a name correction (Lane Cipriani, Camden Williams) at 12:45 a.m. on June 16.

Previous articleCascades, RichmondCC partner on funding for new equipment training
Next articleRockingham, county working on wastewater deal for industrial complex